7 Kasım 2013 Perşembe

32.İSTANBUL KİTAP VE SANAT FUARI
Ne çabuk geçti bir sene. Daha dün gibi hatırlıyorum geçen seneki fuarı. Neyse metro kapısına kadar gidiyor da artık uzak diye şikayet edemiyoruz. Gene de çok uzun sürede gidiliyor resmen İstanbul dışı. Bu sene sanki daha da görkemli olmuş. Müthiş bir ilgi var. İlköğretim okulları akın akın geliyorlar. Tabii ki .küçük yaşta çocukları buralara getirip gezdirmek çok doğru ama başlarındaki öğretmenlerin daha önce gelip fuar alanını görmeleri ve bir program dahilinde gezmeleri şart. En az dört saatte gezilen bir yerde bu sürenin sonunda çocuklar bitkin vaziyette yerlerde sürünüyorlar. Kitap sevgisini aşılayalım derken soğutmayalım lütfen. Bir tespitim de oraya kadar geliyor çocuk ve gençler ama kitap fuarıyla iç içe olan sanat fuarını gezmeden gidiyorlar. Sanat fuarında hep belli bir yaş üstü insanlar dolaşıyor. Halbuki özellikle bu sene sanat fuarı da muhteşem.
Fuara giriş yedi lira ama davetiye bulmak çok kolay. Ben hiç para verip giren görmedim. :))
Giriş kısmı rengarenk, cıvıl cıvıl çocuklarla. Artık okuyan hem de bilinçli olarak okuyacağını seçen bir nesil var. Gençler bir yıl boyu alacakları kitapların listelerini yapmışlar, bunun için bir bütçe ayırmışlar ve fuara gelmişler.Fuar alanından bir görünüş. Dikkat edin ellerindeki poşetlere. Yani kuru kalabalık değil bu sefer.
Çocuklar için çok güzel yerler yapmışlar. Özellikle çizgi romanlar müthiş. :))

Her konunun ayrı yerleri var. Üstte arkeoloji ile ilgili kitaplar, aşağıda Penguen'in standı. Posterler, takvimler, anahtarlıklar, ayraçlar, kupalar hep penguen yazılı. Bütün standlarda kitaplar indirimli. %20 ile %70 arası indirimler. Yukarıda standda bütün kitaplar 4 lira.İşte Pegasus yayınları. İndirimler inanılmazdı. tabii gençlerin hücumu var her an.
Atalay Demirci kitap çıkarmış. Yetenek sizsinizden tanırsınız. Ya önce bir yaptığın işi sağlamlaştır sonra başka dallara atla. Kim alır onun kitabını merak ediyorum.
Kültür sanat yayınları. Ne yazık ki en boş standlardan biriydi.

Helal olsun bu hanıma. Belli ki ekonomik durumu iyi değil ama dört çocuğunu almış ve fuara getirmiş. Çocukların kitaplara nasıl bir aşkla baktıklarını görüyor musunuz? Tunca geçen sene Tekin Yayınevindeyken böyle çocuklara ücretsiz veriyordu kitapları.

İlginç iki stand.


Atatürkçü Düşünce Derneği'nin yeri. Mustafa Kemal'le ilgili birçok ürün var ve çok da rağbet görüyor. Özellikle gençlerin ilgisi çok büyük.

Çok şirin bir standdı. Hayvan hakları federasyonunun yeri. Her türlü hayvan motiflerinin yer aldığı çeşit çeşit ürün. Buraya da ilgi çokdu.Yeşiller ve Sol Yayınlarının yeri. Onlarda kendi düşüncelerini ifade etmek fırsatı bulmuşlar.
Tabii ki sahaflar. Burada onlara da geniş bir yer ayrılmış. Daha yeni sahaflar fuarını defalarca gezdiğim için buraya çok fazla zaman ayırmadım.
Bu arada ize fuardan aldığım kitapları da yazayım. Tabii ki Ahmet Ümit'in son kitabı Beyoğlu'nun En Güzel Abisi. Polisiye sevdiğim için Tunca'nın tavsiye ettiği iki Alper Canıgüz kitabı. Gizli Ajans, Oğullar ve Rencide Ruhlar. Ve de Desperate Housewives'ın Yemek Kitabı. Okudukça buradan da paylaşırım.

Dediğim gibi hemen Kitap Fuarının bitimiyle Sanat Fuarı başlıyor. Giderseniz burayı mutlaka gezin. Kız kardeşimin de burada bir standı var. Ares Sanat Galerisi. 
Kardeşimin galerisinden bir tablo. Adı, " çapuling". miş. :))))

Gene kardeşimin gelerisinden resimler.

Bunlarda heykeller.


Ressam Bayram Gümüş bütün galerilerin isim ve resimlerinin yer aldığı bir tablo yapmış. İlk resim genel görüntüsü, aşağıdaki de yakından bir kesit. Arşiv niteliği taşıyor aynı zamanda.
Bayram Gümüş'den başka bir resim. Bütün resimleri böyle detaylarla dolu.
Sanat Fuarı tamamiyle Gezi etkisinde. İşte onunla ilgili bir fotograf.
Sanat Fuarının söyleşi alanı. Zaman zaman sanatçıların söyleşisi oluyor.
Sanatçıların bir bildirisi.
Sanata ve kitaba düşman olanların protesto edildiği bir yer hazırlanmış.
Ayın onuna kadar devam ediyor mutlaka bir fırsat yaratın kendinize.23 yorum:

 1. Ilhan muthis guzel bir paylasim olmus. Bol resimli ve aciklamali. Umarim bir gun denk gelirim. Keyifli kitap okumalarin olsun. Iyi hafta sonu diledim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu işi her sene geliştirerek devam ediyorlar. Kapıda Trabzon plakalı, Antalya plakalı otobüsler vardı. Kitap için o kadar yolu gelmek süper. Teşekkür ederim yorumuna.

   Sil
 2. Ben de bayılırım kitap fuarlarına. Bütün gün gezebilirim sıkılmadan. 7 lira çok değil mi sizce bir kitap fuarına giriş için. Bu arada davetiyeleri nereden buluyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten büyün gün gezilebilir. Ben dışarı çıkınca anladım yorulduğumu. 7 lira tabii ki çok ama dediğim gibi bir şekilde ücretsiz girilebiliyor. Bu arada öğrencilere de ücretsiz. Davetiye kapıdaki görevliler bile veriyor zannedersem isteyince. Teşekkür ederim yorumuna.

   Sil
 3. Kitap fuarını çok seviyorum :) Bende gideceğim. Güzel bir post olmuş :) Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yarın son gün galiba gitmenizi tavsiye ederim. teşekkür ederim yorumunuza.

   Sil
 4. Fuarı gezmiş kadar olduk İlhan. Ne kadar güzel ve ayrıntılı anlatmışsın. Beni en çok etkileyen, dört çocuğu ile gelen bayan, ADD'nin standına olan ilginin büyük olması- özellikle gençler tarafından- ve çapuling :)
  Ben de polisiye çok severim ve en kısa sürede Ahmet Ümit'in kitabını alıp okuyacağım...
  Bu güzel fuar yazısı için teşekkür ederim...
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara'da bu çapta bir fuar olmuyor galiba değil mi? Halbuki Ankara'da daha da büyük ilgi olacağını tahmin ediyorum. O bayan gerçekten ilginçti helal olsun ona. Ahmet Ümit'i merakla bekliyordum, onun bayağı bir tiryakisi oldum. :)) Teşekkür ederim yorumuna.

   Sil
 5. Yeri biraz ters ama gitmek de lazım, değil mi? :)

  Böyle organizasyonlar yılda bir zaten. :)

  Ters demişken, efendim, Ters Düz'ün 4'ünü soruyordunuz yorumda sanki, onu çoktan yayımladım bilmem baktınız mı? Şimdi Kafa'ya yazıyorum, sonra 5 ve 6'yı yayımlayacağım .:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık yeri ters diyemiyoruz çünkü metrobus önüne kadar gidiyor. Postta metro demişim, metrobus olacaktı. Hemen geliyorum okumaya. Teşekkür ederim yorumuna.

   Sil
 6. Çok güzel paylaşımlar. Teşekkürler. Teyze ve çocuklarına keşke her yayınevi bir kaç kitap verseler. Ne iyi olurdu. Kadını ve çocuklarını çok takdir ettim. bravo onlara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında o standlarda çalışanların öyle bir yetkisi var. Veren olmuştur tahmin ediyorum. Teşekkür ederim yorumunuza.

   Sil
  2. Stantlarda çalışanlar onların kitap alamayacak olduklarının farkına varabilmişler midir acaba? Pek sanmıyorum.

   Sil
  3. Geçen sene birkaç standda şahit olmuştum. Veriyorlardı istedikleri kitapları.

   Sil
 7. Büyük bir ilgiyle ve gezmiş kadar keyifle izledim. Teşekkürler İlhan bey.  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok keyifli bir yer. Ne yazık ki dün akşam sona erdi. Bir kere gidebildim. Ben teşekkür ederim yorumunuza.

   Sil
 8. Yitik Ülke Yayınları da engelli okurlara hediye kitaplar veriyor, çok güzel bir düşünce.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir yayınevi mi var? İlk defa duydum. Bravo onlara. sağolun yorumunuz için.

   Sil
 9. ayyyy pardon.
  aaa ama iki tane kitap kokusu adlı blog varmış.
  sizinkini bilmiyodum ben yaa.
  bi arkadaş daha vardı bloguma gelmiş yine ama bilokunu bulamadım ama sizinki sandım yaaa. özür.

  ama bu bilokunuzu da öğrenmiş oldum.

  bu yıl fuarı çok kalabalık buldum yaa.
  zor oluyo gezmek. gezdim bişi almadım.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) Öğrendiyseniz artık burada da yorumlarınızı beklerim. Fuarı gezip de bir şey almadan çıkmak büyük başarı. :)) Teşekkür yorumunuza.

   Sil
  2. :)
   ben kitap alırken etrafım bomboş olmalı.
   :)

   Sil
  3. O zaman en iyisi internetten alışveriş.

   Sil