8 Ekim 2013 Salı

RED - KİT ( Lucky Luke )

Son zamanlarda yeniden Red Kit bağımlılığım tuttu. Düşündüm de defalarca zevkle okunabilen başka bir roman, hikaye, zevkle çok kere izlenebilen film var mıdır? Dün okurken gene aynı heyecan, aynı tebessüm, aynı merak. Dünyada en çok sevilen ve okunulan ülke de Türkiye imiş. Hatta bir tek Türkiye'de filme alınmış. İlk önce Öztürk Serengil, sonra İzzet Günay, en son da 1974 yılında Sadri Alışık Red Kit'i oynamış. Üç aktöre de çok saygı ve sevgim olmasına rağmen üçünü de bu role yakıştıramadım.Çünkü Red Kit çocukluğumuzdan beri bizim için  bir tubudur. Red Kit'in asıl adı Lucky Luke. Belçika'lı yazar Maurice de Bever ( biz Morris diye tanıyoruz) yaratmış. Gene ilginç bir not en az Amerika'da seviliyor ve tanınıyor. Red Kit gölgesinden hızlı silah çeker.
Geniş paçalı kot pantalonuyla, yumurta topuklu çizmeleriyle, başından hiçbir durumda düşmeyen kovboy şapkasıyla bir efsane kahramandır. Ağzından hiç eksik olmayan sigarası da bir semboldür ama sonra çocuklara kötü örnek oluyor diye Red Kit'e sigarayı bıraktırdılar. :)))) Sigaranın yerini saman çöpü aldı.Yukarıda tebessüm ettiren bir fotograf. Zaten Red Kit'i yakalasa yakalasa Türk polisi yakalardı. :)))) At ıdüldül ve biraz salak köpeği Rin Tin Tin Red Kit'in can yoldaşıdır. Maceralarda sık sık Düldül'ün sikayetlerini de okuruz. Rin Tin Tin'in ise kötü adamlarla arası çok iyidir. Daha doğrusu o öyle zanneder. Kendisine verilen görevleri hep yanlış anlamıştır. Benim en sevdiğim karekterler boyları bir garip olan Dalton kardeşlerdi. Bunları azılı suçlular gibi düşünürüz ama aslında hiç adam öldürmemişlerdir. Sırf Red Kit'e gıcık olduklarından hırsızlık yaparlar. Sık sık onları hapishanede ayakları zincirlere bağlı olarak taş kırarken görürüz. Bunların en safı en uzun boylusu olan Averal'dir.
Yukarıda gördükleriniz benim evdeki Red Kit'lerden bazıları. Maceralardaki diğer kahramanlar ise cenaze levazımatcısı, üç kağıtçı kumarbazlar ve hakim başlıcalarıdır.
Red Kit birçok devlet başkanının, önemli kişilerin de bağımlısı olduğu bir çizgi romandır. Rahmetli Turgut Özal'ın meclisteki önemli oturumlarda bile çaktırmadan  Red Kit okuduğu o zamanlar bir şehir efsanesi olarak ağızdan ağıza dolaşmıştır.

" Ben evinden uzak yalnız bir kovboyum" Bütün romanları böyle biter.

14 yorum:

 1. Kitap okuma alışkanlığını Red Kit ama en çok da Teksas Tom Miks , Zagor , Fantom sayesinde edindi bir dönemin çocuk ve gençleri... Benim için hoş bir nostalji oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunlar çocukluğumuzda olduğu gibi şimdi de aynı heyecanla okunabiliyor. Ne güzel ayni duyguları hissedebilmek. teşekkür ederim yorumunuza.

   Sil
 2. Ah Red Kit, bana da çocukluğumu hatırlattı. Hem çizgi filmine bayılırdım hem de haftasonu büyük gazetelerden biri dergisini verirdi. Ben de o dergileri ders kitaplarımın arasına koyar okurdum, sanırım babamın evinde duruyorlar hala. Gidip bakmak lazım tozlu raflara...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nedense o zamanlar hep gizli gizli okunurdu. :(( Ailelerimiz, öğretmenlerimiz karşı çıkardı. Halbuki bu yaşımızda hala okuyoruz.

   Sil
 3. bayılırdım redkiti izlemeye :)

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir paylaşım olmuş:) Red Kid'i çok severim :)

  YanıtlaSil
 5. Red Kit'le beraber diğer karekterler de çok ilginç. Averal,Rin Tin Tin unutulur mu? :)) Teşekkür ederim yorumunuza.

  YanıtlaSil
 6. Beni cocukluguma gencligime goturdun...Red Kit Tommix Texas Zagor onlarida bilirsin hele seneler sonra Texas in gectigi Ontario golu etrafinda kirmizi urba lar ve mavi urba larin savastigi yerlerde dolasacagim ruyamda gorsem inanmazdim:) gecen gidisimde birkac Texsas kitabini Kadikoyden almistim:))Birdahakinede Red Kit alayim..aklima getirdin.. cok hos bir paylasim olmus:)

  YanıtlaSil
 7. Bilmez miyim? Çocukluğumuz onlarla geçti. Bir de nedense büyüklerimiz kızardı bunları okuyoruz diye. :( Oralarda gezmen de harika olmuş. Teşekkür ederim yorumlarına.

  YanıtlaSil
 8. Benim de hafızama kazınmış: " Ben evinden uzak yalnız bir kovboyum"

  Ne çok severdim. Şimdilerde yok aynı tatta yapımlar. Çocuklar için değil, yetişkinler içindi sanki keyfi.

  Bu arada Türk polisi esprisine çok güldüm.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhalde çok kere okunup aynı zevki veren başka bir kitap yoktur. tabii ki yetişkinler de merakla okurdu. Yotumunuz için çok teşekkür.

   Sil
 9. AAAA BENDE ÇOCUKLUĞUMA DÖNDÜM
  BU SENE KİTAP FUARINDA OĞLUNUZ OLACAKMI MERAK ETTİM
  İYİ AKŞAMLAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugün Kitap Fuarındaydım. :)) Tunca bu sene yok. Doktora yapmak üzere hazırlanıyor, işi bıraktı. Teşekkür ederim yorumuna.

   Sil