15 Aralık 2013 Pazar

TÜKENİŞ - ANNA KATHERİNE GREEN
Devamlı polisiye romanlar okuyorum şu sıralar. Ama açıkca söyliyeyim hiçbirisi Ahmet Ümit'in yerini tutmuyor bana göre. Tükeniş tutku yayınevinin Sherlock Holmes serisinden bir Anna Karherine Green kitabı. Konu aslında çok değişik ve ilginç ama çeviri felaket. Bu yayınevinden hangi kitabı okuduysam aynı sorun. Konuyu ve olayları anlamak için kitabı yarılamam gerekti. Başladığım bir kitabı yarım bırakmayı sevmediğimden inatla okumaya devam ettim.Anna Katherine Green'in ilk dedektif roman yazarı olduğu söyleniyor. Hatta Agatha Christie ve Arthur Conan Doyle'nin romanlarında bu yazardan esinlendikleri de söylenir. Yazarın başlıca kitapları Psikopat, Paronaya, Saplantı, Labirent ve Tükeniş. 
Bir cinayet işleniyor, katilin bulunması için yapılan araştırmalar, ipuçları, zanlılar hatta katil  olmadığı halde suçu üstlenmek isteyenler bayağı merakla okunması sağlıyor kitabın. Polisiye seviyorsanız bence mutlaka okumanız gerekir ama orjinalini alıp okumak çok daha akıllıca.


Polisiye edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük ustalarından biri olduğu kabul edilen Anna Katharine Green, okuyucularını ve hatta birçok yazarı derinden etkileyip dedektiflik romanlarına damgasını vurmuştur.

Yale Üniversitesi - Hukuk Bölümü tesadüfi delillerden yola çıkarak sonuçlara varmanın ne kadar yanıltıcı olabileceğini gösterebilmek adına Green'in kitaplarını kullanmıştır.

"Tükeniş" elinizden bırakamayacağınız, hayretler içerisinde okuyacağınız sayfaları çevirdikçe heyecan dozu artan bir Anna Katharine Green başyapıtı.
(Tanıtım Bülteninden)
Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
392 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 21 cm 
Ankara, 2013, 1. Basım
ISBN : 9786054756179
Çeviri : Oğuz Balım

9 yorum:

 1. Bu aralar kitaplar arka arkaya geliyor..kis gunlerinde keyifli okumalar olsun:)

  YanıtlaSil
 2. Eveeet şu sıralar çok okuyorum. Kışın öyle oluyor galiba. Teşekkürler yoruma.

  YanıtlaSil
 3. Ya kitabı kısaca anlatın lütfen en kısa,zamana,lazimm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pardon yorumunuzu şimdi gördüm çok özür.

   Sil
 4. PSİKOPATI OKUDUM ÇOK SÜRÜKLEYİCİYDİ FAKAT KİTABIN, OLAYIN YARIDA KALIR GİBİ SONLANMASI HİÇ HOŞ DEĞİL

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın birçok kitabı dediğiniz gibi sonlanıyor. teşekkür ederim.

   Sil
  2. Ben de şimdi okudum psikopat kitabını kitap yarım kalmış saçma olmuş bunun devamı yok mu bir yerde

   Sil
  3. Var mı acaba bilemiyorum.

   Sil
 5. çok güzel bir kitap

  YanıtlaSil