18 Ağustos 2013 Pazar

ADA'DAKİ EV Nilüfer KUYAŞSevgilisinden ayrıldıktan sonra bunalıma giren Esra'nın Amerika'ya doktora eğitime gidinceye kadar Ada'ya gelmesi daha doğrusu hem ülke sorunlarından, hem de kendi sorunlarından bir kaçış olarak bu yolu seçmesini anlatıyor. Ama bu kaçış bir yüzleşmeye dönüşüyor Ada'da. Ülkesinde hüküm süren sıkıyönetimin verdiği sıkıntılardan, hapse düşen arkadaşlarından, ülkedeki kaosdan kaçmıştır belki ama içindeki aşk ateşini ve acısını dindirememiştir. Burada kimsenin göremediği ama kendisinin her zaman karyolasının ayağının dibinde olduğunu iddia ettiği böcek takıntısı yüzünden Ada'daki evi de sahiplenemiyor. Ada'da bir de içi boş gözüken ama sayfalar aralandıkça içinde anılar, rüyalar ve yaşam olan büyülü bir kitap var. Kuyaş'ın romanındaki böcek aslında Esra'nın içinde kalmış korkuları yansıtıyor.
Kitaptaki önemli bir unsurda yazarın Yunan'lı bir kadın şair olan Sappho'nun şiirlerini sıklıkla kullanması. Sappho'nun isyankar duruşundan etkilenmiş olabilir.

Sevmek, kaybetmek, bırakmak...
Nilüfer Kuyaş'ın ikinci romanı Ada'daki Ev, ayrılış travması üzerine yürek burkan bir hikâye. Kuyaş, ilk romanı Yeni Baştan gibi bu kitabında da Türkiye'nin siyasi çalkantılarla dolu bir dönemine bakıyor.
Romanın kahramanı genç kadın ülkesini terk etmek üzeredir, son birkaç ayını geçirmek için Ada'da ev kiralar. Ancak bu ev, çok geçmeden ona gitmenin kolay olmayacağını gösteren karanlık, korkulu bir yere dönüşür.
Ada'daki Ev, büyük, güzel ama olanaksız bir düşü gözler önüne seren önemli bir yapıt.

"Nihayet eve girdiğinde aynı his geri geldi. Başka birisi daha vardı odada. 
Lambayı açmak üzere uzanmıştı ki o saniye gördü ve ne gördüğünü anlamamak için beyni bir süre durdu.
Gerçeklikten kaçmaya çalıştı, bir gölge oyunudur, diye umutlandı. Ama değil."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaba yazarın çok emek verdiği belli. Ama nedense çok uzun süre elimde oradan oraya dolaştı bir türlü bitmek bilmedi. Hatta kitap bitinceye kadar başka kitaplar da okudum. Gene de tavsiye ederim bence okunması gereken bir kitap.

10 yorum:

 1. Nihayet yeni kitap yorumu:) uzun sure elde suruklenen kitaplari sevmesemde not aldim..cok ask mesk yoksa okuyabilirim..tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet nihayet ya. :)) Sürüklendi ama bu kitaba haksızlık oldu bence. Yoksa güzel bir kitap. Saol yorum için.

   Sil
 2. Görünmüyorsunuz uzun zamandır. Daha fazla yazı bekliyorum İlhan Bey sizden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın bu sıralar böyle oldu nedense. Hızlandım ama. :)))) Teşekkür ederim yorumuna.

   Sil
 3. Kitabın içeriği açısından okunmasının elzem olduğunu düşünerek ve tanıtım yaptığınız için teşekkür ederek güzel bir hafta diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu kitaba çok haksızlık ettim. :( Öyle haftalarca elde dolaşacak bir kitap değil aslında. Teşekkür ediyorum yorumunuza.

   Sil
 4. İlgimi çekti içeriği. Mutlaka alacağım. Sırasını bekleyen kitaplar arasında yerini alacak.
  Böcek, korkuları anlatmak için ilginç bir yol, çok ilgimi çekti...
  Teşekkürler ve sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karekter analizleri falan çok ilginç kitapta. Sıkmadan anlatılmış. Bence de oku ama benim gibi uzun sürmesin. :)))) Teşekkür ederim yorumuna.

   Sil
 5. Merhabalar;
  Blogunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım.
  95. takipçiniz benim.
  Bu arada birbirinden güzel hediyeleri olan 3 farklı çekilişim var, kaçırmayın derim, muhakkak beklerim :)
  Sevgiler
  http://whiteglaze.blogspot.com

  YanıtlaSil
 6. Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Çekilişlere katılmıyorum ama bloğunuza geleceğim.

  YanıtlaSil