16 Haziran 2016 Perşembe

YÖRÜNGE - TESS GERRİTSEN
  Gene aylar olmuş  bir paylaşım yapmayalı. Bu arada hiç kitap okumadın mı diye sorarsanız tabii ki okudum ileriki zamada onları da paylaşırım. Bugün çok eski yıllarda piyasaya çıkan sonra tükenen Tess Gerritsen'in Yörünge adlı kitabını anlatmaya çalışacağım. Orjinal adı Gravity. Gerritsen'in benim okuduğum romanları arasında en merakla okunanı.

 

Uzay istasyonunda, uzayda geçen bir bilimkurgu, gerilim romanı. İçinde bir de dramatik aşk öyküsü barındırması daha da ilginç kılıyor kitabı. Bir virüsün uzaya, uzay istasyonuna gönderilmesi ile uzay aracında değişik belirtiler gösteren bir hastalık ortaya çıkar ve hepsi de sonunda ölümle sonuçlanır.

Böylece uzay aracındaki asıl amaç olan araştırma bir tarafa bırakılır, yerçekiminin olmadığı bir ortamda araçtakiler tamamen bu virüsle mücadele etmeye başlarlar. Yazarın bu romanı yazmadan önce uzay yolculukları, orada yaşanabilecek problemler, insanların psikolojik durumları hakkında inanılmaz bir araştırma yaptığını görüyoruz. Bilimkurgu ile yaşamdaki ilişkileri, duygusal yaklaşımları birleştirmesi yazarın zaten bildiğimiz özellikleri. Bu romanda da bunu yoğun bir şekilde görüyoruz. Bu türden hoşlanıyorsanız mutlaka okuyun. Zaten Tess Gerritsen'e bir başlarsanız tiryaklik yapıyor.

Gerritsen bilindiği gibi Amerikalı ama Çin asıllı. Gerilim konulu birçok ödüllü kitabı var. Ben bu kitapların hepsini aynı derecede sevemiyorum. Bazılarının ticari kaygıyla üstünkörü yazıldığını düşünüyorum.


Ama bütün kitaplarında araştırmacılığı müthiş.

Hangi konuda yazsa, özel hayatında da o konunun uzmanı olarak düşünüyorsunuz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder